Firma windykacyjna a komornik to dwie różne instytucje zajmujące się dochodzeniem należności, ale różniące się zakresem czynności, uprawnieniami i metodologią.
Firma windykacyjna działa jako pośrednik między osobą zadłużoną a wierzycielem, jednak nie posiada prawa do stosowania przymusu. Zdarza się, że windykatorzy podejmują nachalne próby kontaktu z dłużnikiem (nachodzenie dłużników w domu lub w pracy, uporczywe telefony). Jednak jedyne co mogą zrobić, to nakłaniać dłużnika do dobrowolnej spłaty długu. Czasami metody stosowane przez firmy windykacyjne są bezprawne. Należy wtedy podjąć kroki mające na celu ochronę dłużnika. W zależności od sytuacji można złożyć:
- pozew o naruszenie dóbr osobistych
- złożyć zawiadomienie na policji o nękaniu.
Również komornikom zdarza się działać w sposób nieprawidłowy. Wówczas, dłużnikom przysługuje prawo wniesienia do sądu rejonowego skargi na czynności komornika. Oprócz tego można składać skargi w trybie administracyjnym do Prezesa Sądu Rejonowego, czy do Rady Izby Komorniczej.
Firma windykacyjna
- Działalność: Firma windykacyjna to prywatna firma, która specjalizuje się w odzyskiwaniu należności od dłużników w imieniu wierzyciela.
- Zlecenia: Firma windykacyjna działa na zlecenie wierzyciela, który może być firmą lub osobą prywatną. To oznacza, że podejmuje działania gdy wierzyciel podejmie decyzję o przekazaniu sprawy do windykacji.
- Metody działania: Firma windykacyjna stosuje różnorodne metody windykacyjne, takie jak wysyłanie wezwań do zapłaty, negocjacje z dłużnikiem, a czasami także nękanie dłużnika poprzez nachalne telefony, listy i wizyty w domu.
- Uprawnienia: Firma windykacyjna nie ma takich uprawnień jak komornik do bezpośredniego zajmowania majątku dłużnika. Jej rola ogranicza się do prób dobrowolnego odzyskania długu przed ewentualnym skierowaniem sprawy do sądu.
- Windykatorowi nie wolno:
- zastraszać, grozić, nękać, używać siły,
- przekazywać nieprawdziwych informacji co do konsekwencji niespłacenia długu, np. dotyczące pozbawienia wolności
- zajmować majątku dłużnika lub spisywać majątku dłużnika,
- wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody,
- rozmawiać o zadłużeniu dłużnika z innymi osobami, np. z sąsiadami,
- wywieszać informacji o zadłużeniu dłużnika w miejscach publicznych, np. na klatce schodowej,
- przekazywać informacji o długu w miejscu pracy dłużnika.
Komornik
- Działalność: Komornik to funkcjonariusz publiczny, który działa na podstawie prawa i jest mianowany przez Ministra Sprawiedliwości. Jego rola obejmuje egzekucję sądową, czyli przymusowe ściąganie należności.
- Zlecenia: Komornik działa na podstawie tytułu wykonawczego, czyli wyroku lub innego dokumentu, który (po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności) stwierdza zobowiązanie dłużnika do zapłaty.
- Metody działania: Komornik ma szereg uprawnień przymusowych, takich jak zajmowanie mienia, rachunków bankowych. Działa na podstawie prawa, a jego działania są ściśle uregulowane.
- Komornik ma uprawnienia do:
- prowadzenia egzekucji m.in. z dochodów dłużnika (wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty), rachunku bankowego, ruchomości (samochodu, sprzętu RTV, AGD) i nieruchomości (dom, mieszkanie),
- przymusowego otwarcia drzwi mieszkania lub firmy, przeszukania pomieszczeń,
- komornik ma także prawo zasięgać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji od m.in. : organów administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu.
Podsumowując, firma windykacyjna działa na podstawie umowy z wierzycielem i próbuje odzyskać dług drogą dobrowolną, podczas gdy komornik działa na podstawie tytułu wykonawczego i posiada szerokie uprawnienia do przymusowej egzekucji należności.
W obu przypadkach – windykacji prywatnej jak i egzekucji komorniczej należy działać szybko. Chociażby z uwagi na narastające odsetki.