E-Sąd to Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny. Jest właściwy rzeczowo niezależnie od wartości przedmiotu sporu. Dostęp do e-Sądu możliwy jest poprzez portal www.e-sad.gov.pl.
Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez e-Sąd nie wymaga uzasadnienia i powołania się na dowody. Wystarczy zatem napisać: „Wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty”. W sprzeciwie należy wskazać sąd, który wydał nakaz, datę wydania nakazu oraz sygnaturę sprawy. Nie trzeba dołączać żadnych dokumentów. Jeżeli sprzeciw jest wniesiony prawidłowo, to znaczy ma treść opisaną powyżej i jest wniesiony w terminie, nakaz zapłaty utraci moc w całości.
Termin do wniesienia sprzeciwu wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu zapłaty wydanego przez e-Sąd.
Co się dzieje jeśli nie dotrzymasz terminu?
Jeżeli wniesiesz sprzeciw wniesiony po upływie tego terminu, Sąd odrzuci taki sprzeciw, a nakaz się uprawomocni. Sprawa może zostać skierowana do egzekucji komorniczej.
Jeżeli nie dotrzymałeś terminu dwóch tygodni ale nie ze swojej winy, przykładowo z powodu pobytu w szpitalu, w ciągu tygodnia od ustania przyczyny (np. od wyjścia ze szpitala) powinieneś złożyć do e-Sądu:
- wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu, uprawdopodabniając okoliczności uzasadniające wniosek oraz
- sprzeciw.
Do wniosku o przywrócenie terminu należy dołączyć dokumenty uprawdopodabniające przyczynę jego niedotrzymania. Czyli przykładowo kopię wypisu ze szpitala.
Co potem?
Skutecznie wniesiony sprzeciw do E-sądu skutkuje umorzeniem postępowania. Postępowania przed e – sądem. Wierzyciel może teraz wnieść pozew do właściwego sądu rejonowego (lub okręgowego – w zależności od wartości i przedmiotu sprawy). Zazwyczaj pozew zostaje wniesiony w terminie 3 miesięcy od umorzenia. Dzieje się tak dlatego, że wniesienie pozwu w ciągu trzech miesięcy od dnia wydania przez E-sąd postanowienia o umorzeniu postępowania, niesie wymierne korzyści dla wierzyciela. M.in. w postępowaniu zwykłym może otrzymać koszty związane z postępowaniem przed E-sądem.
Jak wnosić pisma do E-sądu
Pisma czyli np. sprzeciw można wnieść do E-sądu:
- w sposób tradycyjny – papierowy albo
- w formie elektronicznej.
Forma elektroniczna
Pisma w formie elektronicznej wnosi się za pośrednictwem konta założonego w systemie teleinformatycznym e-Sądu. Jeżeli rozpoczniesz komunikację z E-sądem w ten sposób, od momentu skutecznego wniesienia pisma w ten sposób, forma elektroniczna będzie jedyną dopuszczalną formą komunikacji z E-sądem. Również dokumenty wydawane przez E-sąd będą doręczane na konto użytkownika. O oczekujących na doręczenie na koncie pozwanego orzeczeniach pozwany jest informowany pocztą elektroniczną na adres podany w formularzu rejestracyjnym.
Jeżeli z powodu niefortunnego zbiegu okoliczności opóźniłeś złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, a sam nakaz trafił na inny adres, dowiadując się o egzekucji dopiero od komornika – nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci przeanalizują Twoją sytuację i pomogą w przywróceniu terminu do złożenia sprzeciwu. Po bezpłatnej wstępnej analizie przygotujemy dla Ciebie efektywną strategię działania. Nie pozostawiaj swojej sprawy przypadkowi, zaufaj profesjonalistom.
Skontaktuj się ze mną, a przeanalizuję Twoją sytuację i pomogę w przywróceniu terminu do złożenia sprzeciwu. Po bezpłatnej wstępnej analizie przygotuję dla Ciebie efektywną strategię działania. Nie pozostawiaj swojej sprawy przypadkowi, zaufaj profesjonalistom.