NAKAZ a WEZWANIE – różnice
To bardzo ważne aby odróżnić, czy dokument, który trzymasz w ręce został wydany przez sąd, czy też został sporządzony przez wierzyciela. Nakaz zapłaty wydany przez Sąd oznacza, że zostało wszczęte postępowanie sądowe.
W obu dokumentach zazwyczaj określony jest termin na dokonanie płatności. Jednak niedotrzymanie terminu wyznaczonego przez Sąd może mieć poważniejsze konsekwencje niż pominięcie terminu wyznaczonego przez wierzyciela. Z wierzycielem jeszcze można podjąć negocjacje, tak aby uniknąć skierowania sprawy do Sądu. Wszczęcie postępowania sądowego zazwyczaj oznacza większe koszty po stronie dłużnika. Dlatego warto podjąć próbę polubownego rozwiązania sporu. Nie zawsze jednak tak jest – jest to zależne od tego kto jest wierzycielem i od treści zawartej umowy pożyczki czy kredytu. Dlatego czasami bardziej korzystne dla dłużnika jest po prostu bardzo dobre przygotowanie do postępowania sądowego.
TERMIN
W sprawach o zapłatę, Sąd najczęściej wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Nakaz zostaje wydany szybko, ponieważ Sąd nie przeprowadza rozprawy, orzeka jedynie na podstawie dołączonych do pozwu dokumentów. Następnie pozew wraz z nakazem zostaje wysłany do pozwanego (dłużnika). Sąd wyznacza termin na ustosunkowanie się do twierdzeń zawartych w pozwie poprzez wniesienie sprzeciwu. Termin na wniesienie sprzeciwu to dwa tygodnie, liczone od dnia doręczenia pozwu i nakazu. Terminu tego należy dotrzymać. Bowiem w przypadku jego przekroczenia nakaz zostanie utrzymany w mocy. Wówczas wierzyciel będzie mógł wystąpić do Sądu o nadanie nakazowi klauzuli wykonalności i skierować sprawę do egzekucji komorniczej.
WYMOGI FORMALNE NAKAZU ZAPŁATY
SĄD
Sprzeciw od nakazu zapłaty wnosimy do sądu, który wydał nakaz zapłaty
TERMIN
dwa tygodnie liczone od dnia doręczenia nakazu zapłaty
OKREŚLENIE CZY ZASKARŻAMY NAKAZ W CAŁOŚCI CZY W CZĘŚCI
Np.: „zaskarżam nakaz w całości” lub „zaskarżam nakaz w części dotyczącej odsetek”
ARGUMENTY – WSZYSTKIE JAKIE MAMY
Zgodnie z przepisami Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. To oznacza, że w sprzeciwie należy opisać wszystko co jest istotne dla sprawy i należy zgłosić wszystkie wnioski dowodowe. Zgłoszenie ich później może okazać się niemożliwe.
POSTĘPOWANIE
Na skutek wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc. W przypadku postępowania upominawczego, sprawa jest automatycznie kierowana do postępowania zwykłego, które co do zasady kończy się wydaniem wyroku.
ARGUMENTY
Warto wnieść sprzeciw. Obecnie Sądy mają obowiązek uwzględniać z urzędu wiele okoliczności na korzyść dłużnika. Pomoc wyspecjalizowanej kancelarii radcy prawnego lub adwokata, jakkolwiek zawsze przydatna, może okazać się niezbędna w przypadku zaistnienia mniej oczywistych przesłanek uzasadniających pozbawienie nakazu mocy.
KORESPONDENCJA
Truizm, ale różnie to bywa. Dlatego podkreślam. Korespondencję należy odbierać. Po pierwsze dlatego, że przesyłka dwukrotnie awizowana przez 14 dni przez Pocztę Polską, a następnie zwrócona do nadawcy, może zostać uznana za skutecznie doręczoną. Wówczas o tym, że toczyło się postępowanie sądowe (w skrajnych przypadkach oczywiście) możemy dowiedzieć się dopiero poprzez zajęcie komornicze. Po drugie – warto wiedzieć co się w naszych sprawach dzieje. Zwrócony nakaz pozostanie w mocy. Tymczasem wniesienie sprzeciwu to ten moment, kiedy możemy przekonać Sąd, że nakaz został wydany bezpodstawnie.